📚 Възможно е учебната година да се увеличи с една седмица. 🗓️ Новината обяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, като обясни, че това е свързано с празнични дни 🎉 и даде пример с обявяването на 3 януари 2025 г. за неучебен ден.
🤔 Как точно ще се случи обаче, ще бъде обсъдено с учителите 👩🏫, родителите 👨👩👧 и учениците 👩🎓. Един от вариантите е учебната година да започне с една седмица по-рано, преди 15 септември. 📅 Друго предложение е с една седмица да се навлезе за някои класове в юли. 🌞
Третият вариант е учебната година да започва или да завършва стъпаловидно, както например и сега спортните училища започват от 1 септември. 🏅 Евентуално за различни етапи и степени, според броя на учебните дни, да се започва в различна седмица през септември.
👩🎤 И ако за поколението Z това вече не е от значение, тъй като то уверено навлиза в своята активна и трудоспособна възраст 🧑💼, предстои да видим как ще реагира поколението Alpha. 🤩 За щастие то бива определяно като адаптивно 🧠 и изключително креативно 🎨, макар и все още твърде младо.
💰 В средствата за образование в проектобюджета за 2025 година се предвижда увеличение от 4,1 процента на 4,8 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) 📈 - седем десети повече от миналата година.
🔬 А шест нови училищни лаборатории ще разработват важни иновации за образователната ни система през 2025 година. Те са насочени към:
социално-емоционално учене и подкрепа ❤️🩹,
въвеждане на изкуствен интелект в образованието 🤖,
обучение чрез спорт и изкуство 🎭⚽,
образование с наука 🧪,
и развиване на дигитално-медийна грамотност 💻.
Източник: БТА
Източник снимки: : istock