Все повече градове в Европа инициират да се карат по-малко автомобили. Основно в скандинавските държави като Норвегия и Финландия управниците с години опитват да лимитират движението с МПС-та.
Всичко това е на фона на безпокойството около климатичната криза. Премахването на автомобили от централната част на градовете или поне ограничаването им, започва да се превръща в приоритетна тема.
Въпреки ползите, премахването на автомобили от градовете не е без противоречия. Зависимостта от автомобили е дълбоко вкоренена в градския живот. Тя е и централна за начина, по който изграждаме градове, използваме земята и взаимодействаме.
Неотдавна протести наводниха и английския Оксфорд. В историческия английски град, който е със сравнително малки мащаби хора излязоха по улиците с активисти, обединяващи лидерите на общините. Те смятат, че са обявили война на автомобилите, а с това са нанесли и вреда на местния бизнес.
В Обединеното кралство въвеждането на „квартали с нисък трафик“ срещна сериозна съпротива и става все по-горещ политически въпрос, за разлика от Осло (Норвегия) и Хелзинки (Финландия), където хората са доста по-положително настроени към това да ходят пеша.
В цяла Европа множество инициативи, които се прилагат за намаляване на зависимостта от автомобили. Те варират от увеличаване на разходите за притежаване на автомобил до повишаване на таксите за паркиране.
„Градовете без автомобили“ към момента значи само градове с по-малко автомобили, отколкото никакви. Ще видим дали трендът ще се запази и в бъдеще, когато порастващият Gen Z ще е по-нагърбен с решения.
Източник: MSN
Източник снимки: : istock