Бременността е най-красивият и същевременно труден етап от живота на всяка жена, тъй като тялото ѝ претърпява огромни промени. По време на тази фаза жените се нуждаят от допълнителни грижи и огромна емоционална и физическа подкрепа, за да стигнат до целта и да родят бебето безопасно и здраво.
По време на бременността някои промени в настроението като чувството на умора или раздразнение са нормални. Но ако често се чувстваш отпаднала и безнадеждна и вече не се радваш на нещата, които са ти носили удоволствие преди бременността, е възможно да си изпаднала в антенатална(предродилна) депресия. Тя може да засегне всяка жена и често е свързана с непланирана или нежелана бременност, стрес, финансови проблеми или семейни отношения. Антенаталната депресия може да те накара да бъдеш безразлична към това, което правиш, и да доведе до нездравословни избори (употреба на алкохол, тютюнопушене, слаба физическа активност). Всички тези избори оказват влияние върху здравето на плода. С помощ и подкрепа повечето жени с антенатална депресия успяват да се справят със състоянието си.
Признаците и симптомите на антенаталната депресия включват:
- чувство на тъга, лошо настроение или плачливост през голяма част от бременността;
- раздразнителност или лесно изпадане в гневни настроения;
- загуба на интерес към другите хора и света около теб;
- липса на апетит или поемане на повече храна от обикновено;
- негативни мисли (например, притеснение, че няма да можеш да се грижиш за бебето си);
- чувство за вина, безнадеждност или самообвинения;
- проблеми с концентрацията и вземането на решения.
Ако предродилната депресия не се лекува, симптомите могат да се влошат и да продължат и след раждането на бебето (следродилна депресия). Затова е важно да потърсиш помощ и да получиш необходимата подкрепа. Подкрепата на партньора и семейството може да ти помогне да изживееш безпроблемна бременност.
Защо е необходима емоционална подкрепа?
Емоционалната подкрепа по време на бременността е от решаващо значение за благосъстоянието на майката и детето, защото:
Бременните жени, които получават емоционална подкрепа, изпитват по-малко трудности по време на бременността и раждат по-здрави бебета.
Липсата на емоционална подкрепа по време на бременността увеличава риска от стрес, тревожност и депресия, които могат да повлияят на здравето на майката и детето.
Бременните жени се чувстват по-щастливи и спокойни, като получават емоционална подкрепа от семейството, приятелите или терапевта, което е от полза за нероденото дете.
Редовната емоционална подкрепа увеличава вероятността бременната жена да кърми, което е здравословно и за майката, и за детето.
Какво да направиш за емоционална подкрепа на жената по време на бременност?
- помогни й да направи промени в начина си на живот;
- проявявай обич;
- разхождайте се заедно;
- помагай й, когато тя има нужда от помощ;
- насърчавай я да се храни здравословно и да си почива.
С необходимата подкрепа жената ще се наслади на това прекрасно време, докато очаква раждането на рожбата си.
Как партньорът може да те подкрепи?
Обикновено мъжете искат да помогнат на бременните си партньорки, но не са сигурни как да изразят подкрепата си. Ето някои неща, които можеш да направиш като подкрепящ партньор.
1. Образовай се
Колкото повече разбираш какви промени претърпява тялото на партньорката ти и как това се отразява на нейното психическо и физическо състояние, толкова повече ще успееш да окажеш правилната подкрепа в подходящия момент. Същото важи и за подготовката за раждането и след родилния период.
2. Бъди с нея във всички важни моменти
Присъствай на всички медицински прегледи на партньора си.
Участвай в решенията за това кой е най-добрият доставчик на здравни услуги и на какви пренатални и постнатални изследвания да се подложи.
Посещавайте заедно курсове за раждане или родителство.
3. Разговаряй с нея
Когато става въпрос за подкрепа на партньора, откритата комуникация е от ключово значение.
Бременността може да предизвика широк спектър от емоции - от вълнение и щастие до страх и безпокойство. Ще можеш да окажеш необходимата емоционална подкрепа на партньорката си, само ако тя може да ти се довери, че ще я изслушаш с отворено съзнание и че няма забранени неща за споделяне.
4. Задавай правилните въпроси
Не се колебай да попиташ какво можеш да направиш за нея. Има много начини да й помогнеш и да я накараш да се чувства обичана - от това да се увериш, че има насрочени посещения при лекаря, през разтриването на гърба до приготвянето на любимата й питателна храна. Не прехвърляй обаче тежестта върху партньорката си и не очаквай тя да ти казва точно какво да правиш на всяка крачка.
Бременността понякога може да бъде непосилна и бременните жени имат нужда от партньор и семейство, на които да се опрат в трудните моменти. Когато имат нужда да поговорят с някого, освен с партньора си, бъдещите майки могат да се обърнат и към медицински специалисти. Много лекари с готовност и удоволствие предоставят такава подкрепа.
Източник: apollocradle.com
Източник снимки: : istock