Поколението Gen Z извършва по-малко престъпления от предходните поколения. Това показва статистиката както в САЩ, така и в България.
Младите хора показват много по-малко рисково поведение, отколкото през предходните десетилетия.
Обикновено престъпната дейност се увеличава в тийнейджърските години, достига пик в края им, след което непрекъснато намалява.
Но изследователите откриват, че това започва да се променя с родените през 90-те години на миналия век и тази промяна е още по-забележима при хората от поколението Z и по-младите.
През 2008 г. за първи път от десетилетия 25-годишните в САЩ са извършили повече насилствени престъпления от 18-годишните.
Арестите на непълнолетни за насилствени престъпления са намалели в национален мащаб с 84% от техния пик през 1996 г., според федералната Служба за младежко правосъдие и превенция на престъпността.
Как стоят нещата в България? Данните на НСИ сочат намаляване на броя на престъпленията от младежи и на задържаните лица през последното десетилетие.
През 2023 г. малолетните и непълнолетните са извършили 4 642 престъпления, 2 483 от които кражби, 776 случаи на хулиганство и повреждане на имущество, 412 престъпления, свързани с наркотици и 232, свързани с насилие.
Десетилетие по-рано, през 2013 г., общият брой на престъпленията, извършени от малолетните и непълнолетните е бил 6 007 или с 23% повече.
Тревожен факт е обаче, че на този фон данните на НСИ показват леко увеличение на престъпленията, свързани с насилие и наркотици, за сметка на сериозно намаляване на кражбите.
Няма друг фактор, който да отличава поколенията, освен дигитализацията. По-младите са по-добре информирани и в резултат по-зрели и предпазливи в поведението си.
В същото време масовото разрастване на видеонаблюдението и постоянната свързаност между хората правят прикриването на престъпленията по-трудно, така че има и общо намаляване на престъпленията.
Източници - .sfchronicle.com