Първият български LGBT филм предизвика скандал във филмовата гилдия!🎬😲

1 841

👉 Критици, режисьори и актьори изразиха различни мнения в социалните мрежи!👇💥

👉 Защо филмовият център спря българският филм на LGBT тема- "Любен" да участва във фестивал- е въпросът, който последните седмици беше тема номер и занимаваше хората в кино индустрията в България. 🧐

🎬👉 Националният филмов център спря игралният филм да участва във филмовия фестивал „Златна роза“ във Варна. Филма „Любен“ е съвместна българо-испанска продукция. Всичко това се случи на фона на критики от страна на политическа партия. която нарича филма „хомосексуална пропаганда“. Тя твърди, че при създаването му е допуснато нарушение на закона заради участието на актьор, който в началото на снимките е бил непълнолетен. Държавната агенция за закрила на детето води проверка по случая, която не е приключила.

Трейлърът на филма👇🎬

👉 Националният филмов център посочва, че неговата проверка по случая не е открила нарушение на закона. Въпреки това той спира филма от участие във фестивала "Златна роза".😲

📌Един от главните герои на филма, актьорът Димитър Николов, написа във Facebook мнението си по темата:👇

👉 За какво става въпрос във филма?🧐

„Любен“ е игрален филм от 2023 г., съвместна продукция на България и Испания. Сюжетът му проследява историята на Виктор, който се завръща в родното си село за погребението на дядо си след 12 години, прекарани в Испания. Там той среща ромско момче на име Любен и двамата имат връзка. Филмът съдържа сцена на интимност между двамата главни герои Виктор и Любен. У нас той е забранен за деца под 18-годишна възраст.

🎬👉 Режисьор и сценарист на филма е Венци Костов, а в главните роли са Димитър Николов (Виктор) и Божидар Асенов (Любен). В България той е показан за пръв път на София Прайд Филм Фест, а разпространението му започва през юни 2024 г. До момента прожекциите на филма са протичали без инциденти, написа в позиция компанията „Портокал“, която е продуцент.

„Въпреки притесненията ни за безопасността на нашите гости в контекста на речта на омраза, която заля социалните мрежи в първите седмици от кампанията, и засиленото полицейско присъствие, премиерата — и последвалите я прожекции - преминаха спокойно, без провокации и бяха истински празник“, пише в позицията.

📌Ето и целият пост, който продуцентската компания публикува във Facebook:

👉В България филмът се разпространява от "No Blink Film" с финансовата подкрепа на Националния филмов център, за която кандидатства и печели през 2024 г. 👉Актьорът Алек Алексиев, който участва в разпространението на филма, сподели за трудностите при дистрибуцията. Той направи паралел със случая с белгийския филм „Близо“ през лятото на 2023 г. Тогава същата политическа партия, свиква демонстрации срещу прожекции на филма, при които се стигна до физически сблъсъци на симпатизанти на формацията с хора, дошли да гледат филма.😫🎬😲

👉За какво всъщност е спора?🧐

През 2024 г. продуцентската фирма „Портокал“ подава заявка за участие на филма в българския фестивал „Златна роза“, който се провежда във Варна. Комисия по подбора на филмите за фестивала намира филма за допустим за участие в конкурсната програма. Но той е спрян от Националния филмов център - изпълнителна агенция към Министерството на културата, с чиято подкрепа парадоксално, но факт се разпространява филмът.😲 Институцията обяснява решението с проверка на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), която все още е в ход. Основният проблем е, че един от актьорите, Божидар Асенов, е бил на 16 години при началото на снимките на филма, и че това е нарушение на закона. Народната представителка Маргарита Махаева отправя въпрос към министъра на културата Найден Тодоров по темата. В изказването си от парламентарната трибуна Махаева казва, че участието на непълнолетен актьор в „гей секс сцени“ е нарушение на Закона за филмовата индустрия. Депутатката призовава за намесата на агенцията за закрила на детето и прокуратурата, и определя филма като „открита хомосексуална пропаганда“.

👉 Има ли нарушение всъщност? 🧐

Министърът на културата отговаря, че неговата проверка не е открила нарушения на закона. Той цитира становище на директора на Националния филмов център Петър Тодоров, в което се посочва, че има сключен договор между продуцента на филма и майката на актьора, в качеството на негов родител и настойник. 

„Когато разбрах за ролята, го подкрепих. Каквото искаше и където трябваше, съм била винаги с него“, казва тя. Самият актьор, който сега е пълнолетен, казва, че се е чувствал„у дома си“по време на снимките.

👉В отговора си министърът казва също, че Националната комисия за категоризация е определила категория на филма – Д-плюс, което значи, че той не се препоръчва за лица под 16-годишна възраст.

„Казано с други думи, проверката на Министерство на културата установи законосъобразност на действията“ на филмовия център, казва министърът.

👉Според Закона за филмовата индустрия „участието на лица, ненавършили 18 години, във филмови продукции на територията на Република България се осъществява съгласно действащото законодателство и по ред, определен с наредба на Министерския съвет.“ По думите на министъра на културата, обаче такава наредба никога не е приемана. Министерството на културата и Националният филмов център съобщиха, че не са открили нарушения на Закона за филмовата индустрия. 

👉 Националният филмов център обяснява решението си да не покаже филма на фестивала „Златна роза“ с проверката. Едновременно с това институцията потвърждава позицията си, че няма нарушение на закона.

„Ние следва да изчакаме финалните становища на всички компетентни институции“, пише в позицията на центъра. След изясняване на казуса и получаване на становищe, че филмът „Любен“ не противоречи на нито едно правило или държавна разпоредба, то той ще може да бъде показан в следващо издание на „Златна роза“.

👉Филмовият център посочва също, че темата на филма е от „голямо значение за обществения диалог в страната“

„Хомосексуалността и самоопределянето, особено сред младежите, е обект на непознаване, компрометиран обществен разговор и често е материал за провокации и употреба на език на омразата“, пише центърът в позицията си.

👉 А какво е вашето мнение по темата?🧐

Източник: SvobodnaEvropa

 

Източник снимки:  istock

Източник снимки: gettyimages

 

Любовната история на Кейти Пери и Джъстин Трюдо, която разби нета! 💥🤩
Капсули с яйца на тения от dark уеб новият trend който може да те убие!😲💥
Кой е най-младият шахматист в света?🧐💥
Златен ритон 2025: Пловдив се превръща в столица на българското кино🎬🤩
Тимъти Шаламе и Кайли Дженър ВЗРИВИХА червения килим в Бевърли Хилс💥🤩
Конзолата Playstation навършва 30 години!🤩🎮💥
Кои са най-големите трендове на 2025?⭐
Най-неправилно произнесените думи от 2025 г. шокират всички😲💥
Победителят Мирослав от “Игри на волята” 7: Посвещавам победата на жена си! 🤩💥
Какво стои зад образа на Чикагото от “Игри на волята”?💥
Алекс от “Игри на волята”: Мирослав е достоен победител! 💥
Калин Врачански: Управляващите започнаха безобразно да дирижират цялата страна💥
Какво се обърка в последната битка на Чикагото от “Игри на волята”?
Как Алекс от “Игри на волята” 7 успя да промени социалната игра из основи?
Калин от “Игри на волята” сподели кой е истинският победител и заслужава най-много победата!
Големият победител Мирослав от “Игри на волята”💥
Победителят Мирослав и Александър Александров  от “Игри на волята” в „След Игрите“💥
Дино от “Игри на волята”: Колко болка може да понесе един войн? 💥
Дино от “Игри на волята”: Не обичам да губя и не мога да се побера в кожата си, че не спечелих! 💥
Как Радостина от “Игри на волята” оцеля 7 седмици на блатото? 👀💥
Траян с първи коментар след отпадането си от “Игри на волята” - Kакво се обърка в плановете му?💥
Последната оцеляла жена в “Игри на волята” 7 - Защо Радостина отпадна два дни преди големия финал?💥
Радостина от “Игри на волята”: Яд ме е, че не успях да играя с Пекин на финала!💥
Маргарита Лъчезарова: Другото лице на момичето от „Клетката“💥
Новият Хари Потър получи писмо от Даниел Радклиф и това разплака феновете!😲💥
За кого се сгоди Майли Сайръс ?!😲💥
Ким Кардашиян в шок: Лекарите откриха нещо странно в главата ѝ😲💥
Какви са истинските отношения между Николета и Калин от “Игри на волята”?👀💥
Николета от “Игри на волята” с първо емоционално обаждане с родителите си!🤩💥
Моден инфлуенсър шокира всички😲💥
Направиха най-голямото изтичане на информация за GTA 6 досега!💥😲
"Скромитиране"-  Бруталният нов страничен ефект от честата употреба на канабис!👀💥
Николета от “Игри на волята”: Наивността ми изигра много лоша шега! ✨
Кой е новото българско лице във „вселената“ на Хари Потър?✨🤩
Скандал около мача Джошуа – Джейк Пол: Изтекъл „сценарий“ разпалва спор за нагласен двубой👀💥
Как 30 дни без телефон промениха мозъка на човек😲🧐