Кученца без детство, милиарди в джобовете на престъпниците
Нелегалната търговия с кученца в Европа е в разцвет и се оказва безмилостен бизнес за милиарди евро. Зад красивите снимки на малки сладки кученца, които виждаме в интернет, стои една мрачна реалност - търговията със страданието на невинни животни. Оказва се, че тази нелегална индустрия е на върха си, генерирайки огромни печалби за организираната престъпност, докато животните страдат в мизерни условия.
По данни на фондация "Четири лапи", годишното търсене на кученца в Европейския съюз е колосално. Всяка година се търгуват почти 6 милиона домашни любимци, като пазарната им стойност достига впечатляващите 4,6 милиарда евро.
Какво всъщност се случва?
Често тези кученца са отглеждани в "фабрики за животни", където се раждат и живеят в тесни клетки, без достъп до храна и медицински грижи. Възможността да се види майката на кученцето е лукс, а търговците лъжат купувачите, че продават "чистокръвни" и "здрави" животни. Много от тези кученца са прекалено млади за продажба, често още с неотворени очи, но вече готови да бъдат транспортирани и продадени в различни страни.
Как печелят от този черен бизнес?
Нелегалните търговци продават кученцата онлайн на атрактивни цени, използвайки фалшиви профили и фалшива информация за животните. Те обещават бърза доставка, а често "куриерите" са част от същата престъпна мрежа. Цените на тези кученца варират от 200 до 3000 евро, а търсенето не спира, което прави бизнеса много печеливш. Купувачите остават подведени, а кученцата често умират от заболявания малко след покупката.
Какво можем да направим?
Не купувайте кученца от интернет или от хора, които не могат да предоставят документи за животните. Винаги настоявайте да видите майката и условията, в които са отглеждани. Осиновяването от приют също е чудесна опция, която може да спаси не само едно кученце, но и да удари по джоба на нелегалните търговци.
Време е да кажем "СТОП!"
Въпросът не е само в страданието на животните, но и в подкрепата на престъпна индустрия. Нека не се поддаваме на красивите снимки в интернет и да изискваме повече прозрачност от търговците. Защото всяко "лайкване" на такава обява може да значи още едно страдащо кученце, затворено в клетка. Време е да спрем този жесток бизнес и да кажем "НЕ" на нелегалната търговия с животни.