Редица страни в Европа забраниха или се готвят да забранят мобилните телефони в училище. Призиви за такава забрана вече има и в България.
Мобилните телефони в училищата вече са забранени в Италия, Албания, Испания, Нидерландия, Унгария, Франция и Гърция.
Подобни забрани се подготвят в Белгия, Финландия и Ирландия.
В други държави, като Полша, Германия, Дания, Швейцария, Португалия и Хърватия, всяко училище може само да реши дали да забрани ползването на мобилни телефони от учениците на негова територия.
Родителите често поставят под съмнение тези политики, защото искат да могат да се свързват с децата си при спешни случаи. Проблем е и че няма достатъчно данни, тъй като първото поколение, завладяно от мобилните телефони, в Gen Z.
И все пак изследванията показват, че за децата е по-добре да нямат мобилни телефони в училище.
Около 97% от 11 до 17-годишните използват телефоните си в училищата, където няма забрана, средно по 43 минути, показва скорошно проучване в САЩ. Така цялото им свободно време в междучасията, а вероятно и част от това в часовете е ангажирано от мобилния им телефон.
Според социални психолози това не е здравословно и причинява епидемия от тревожност сред съвременните деца.
72% от учителите в държавните гимназии в САЩ посочват, че разсейването с мобилни телефони е основен проблем в техните класни стаи.
Освен това 59% от учениците в САЩ споделят, че са имали онлайн преживявания, които определят като потенциално вредни. А един от всеки трима гимназисти и едно от всеки пет от децата в началното училище е имало виртуални сексуални контакти с някой, когото са смятали за възрастен.
Какво се случва след забраните разкрива проучване в Нидерландия. Около 20% от учениците съобщават, че са били по-малко разсеяни, а учителите описват децата като по-внимателни и фокусирани в час. Освен това учениците посочват, че без телефоните имат повече време да общуват помежду си. Намалял е и кибертормозът.
Три месеца след забраната около 40% от учениците смятат, че почиват по-добре през междучасията без мобилни телефони, но 37% изпитват затруднения в общуването със съучениците си и електронните устройства им липсват.