Диетата и упражненията несъмнено стоят в основата на здравословния начин на живот. Упражненията са полезна дейност, която ще подобри не само тялото на Gen Z, но и ума.
Знаете ли обаче, че можете да прекалите с упражненията? Прекомерното натоварване е това, което се случва, когато преминете прага от здравословен навик към вреден. Твърде много упражнения могат да повлияят негативно на съня, настроението и дори може да напълнеете.
Прекомерните тренировки означават, че тренирате толкова много, че всъщност изпитвате отрицателно въздействие върху здравето. Не давате на тялото си достатъчно време да се възстанови.
Това се оказва е проблем за всички - от начинаещи до напреднали. Най-често се причинява от липса на достатъчно време за възстановяване между тренировките или прекомерно тежки занимания в залата. Важността на почивката често е трудно да се разбере, особено за новаци или свръх мотивирани хора, които, щом стане въпрос за упражнения, вярват, че колкото повече, толкова по-добре.
В спортната физиология терминът „свръхкомпенсация“ означава процес на възстановяване. Когато тренирате, повреждате мускулните влакна. След тренировка тялото синтезира нови, за да заличи повредите. Но мускулите не само се "поправят" , а и се подсилват с допълнителна мускулна тъкан – феномен, познат като супер – или свръхкомпенсация – и точно той е причина за нов мускулен растеж. Само че това подсилване е само по време на възстановителния период. Значи ще има прогрес, ако почивате толкова ефикасно, колкото тренирате.
Когато нарушавате постоянно принципите на възстановяването, създавайки неравновесие между тренировката и почивката, възниква претрениране. Най-честия му признак е умора, но също и промяна на настроението и подтиснатост и депресия.
10 най-чести признаци за претрениране:
- нарушени физически способности (спад на силата или издръжливостта)
- прекалена или хронична мускулна треска (траеща повече от 48 часа)
- повишен пулс в покой (измерен преди да стане сутрин от леглото)
- по-бавно възстановяване след упражненията (сърдечния пулс остава повишен час след края на тренировката)
- възприемането на нормалната тренировка е по-трудно
- намалено желание или ентусиазъм за тренировка
- зачестяване на случаите на настинки и хронични заболявания
- промени в апетита (обикновено намалява)
- безсъние
- засилена раздразнителност, безпокойство и депресия
Източник: 4fitness How to tell if you're exercising too much
Източник снимки: : istock