🤑Един смел милиардер излетя обратно в орбита е цел да извърши първата частна космическа разходка и да се осмели да отиде по-далеч от всеки друг след астронавтите на НАСА, снимали се на Луната.
👽Пътуването на технологичния предприемач Джаред Айзъкман със SpaceX може да изглежда като луксозна прищявка, но не е съвсем така. Експедицията включва тестване на чисто нови скафандри във вакуума на Космоса. Нещо повече, височината на този тест е 1400 километра от земната повърхност. По-далеч от всеки друг след полета на НАСА през 1966 г.
🤑За сравнение Международната космическа станция се намира на около 400 километра от повърхността на Земята.
👽Целта на новите скафандри е да бъдат икономически изгодни, ето защо, за разлика от тези на НАСА, те нямат реактивни раници. Ако нещо се обърка, астронавтът няма никаква възможност за корекции.
🤑Това е първото от трите пътувания, които Айзъкман купи от собственика на SpaceX Илон Мъск преди 2 години и половина, скоро след като се завърна от първия си частен космически полет.
👽Разработването на скафандъра отне повече време от очакваното, което забави мисията.
🤑„Не съм бил роден, когато хората са стъпили на Луната. Със сигурност бих искал децата ми да видят как се разхождаме по Луната и Марс и да се осмелят да изследват нашата слънчева система”, каза 41-годишният Айзъкман преди излитането.
👽Целта на подобни мисии не са само непосредствените тестове на ново оборудване, а създаването на глобална предприемаческа екосистема, свързана с дългосрочни частни инвестиции в космическите полети, която в перспектива ще разшири пазара на този тип услуги, ще доведе икономии от мащаба и понижаване на цените и риска.
🤑Вероятно не за Gen Z, но за следващото поколение, екскурзиите в Космоса могат да се превърнат в нещо обичайно.
👽Рискът, който милиардерът поема не е просто прищявка. Подобно на смелите изследователи от времето на Великите географски открития на Земята, той е сред пионерите мечтатели, които повеждат човечеството към нова ера на изследвания, приключения и преодоляване на огромни предизвикателства, но вече в пределите на Космоса.